Aigaio365 > SPORTS > Στους «4» Γιουνάιτετ, Άγιαξ, Θέλτα και Λύων

Στους «4» Γιουνάιτετ, Άγιαξ, Θέλτα και Λύων

Την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, πανηγύρισαν η Μάντσεστερ Γιουνάιτετ, ο Άγιαξ, η Θέλτα και η Λυών.

Στην Αγγλία, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, νίκησε με 2-1 στην παράταση, την Άντερλεχτ, χάρη σε γκολ του Ράσφορντ στο 107ο λεπτό. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ωστόσο, έχασαν τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο, στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην Γερμανία, η Σάλκε νίκησε με 3-2 τον Άγιαξ, αλλά οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση, χάρη στο γκολ του Φίρχεφερ στο 111ο λεπτό. Το «κερασάκι στην τούρτα», έβαλε στο 120ο λεπτό, ο Γιουνές που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα πενάλτι κρίθηκε η πρόκριση στην Τουρκία, καθώς το 2-1 της Μπεσίκτας στην κανονική διάρκεια επί της Λυών, δεν άλλαξε στην παράταση.

Εκεί η γαλλική ομάδα επικράτησε με 7-6, με αποτέλεσμα να περάσει στα ημιτελικά για 3η φορά στην ιστορία της.

Η πρωτάρα που θα βρίσκεται στην σημερινή κλήρωση (14:00) των «4», είναι η Θέλτα, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την βελγική Γκενκ, στην έδρα της τελευταίας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτετ-Άντερλεχτ 2-1 (παράταση)

Τα γκολ: 10ο λεπτό Μχιταριάν, 107ο λεπτό Ράσφορντ-32ο λεπτό Χανί

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΤ: Ρομέρο, Βαλένσια, Μπεγί, Ρόχο (23′ Μπλιντ), Σο, Κάρικ, Πογκμπά, Μχιταριάν, Λίνγκαρντ (60′ Φελαϊνί), Ράσφορντ, Ιμπραχίμοβιτς (90′ Μαρσιάλ).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Ρουμπέν, Απιά, Εμ’Μποτζί, Σπάχιτς, Ομπράντοβιτς, Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Χανί (64′ Στάντσιου), Κιπτσίου (64′ Μάσιμο Μπρούνο), Ατσεαμπόνγκ, Τεοντόρτσικ (79′ Τέλιν).

Σάλκε-Άγιαξ 3-2 (παράταση)

Τα γκολ: 53ο λεπτό Γκορέτσκα, 56ο λεπτό Μπούργκσταλερ, 101ο λεπτό Καλιτζούρι-111ο λεπτό Φίρχεφερ, 120ο λεπτό Γιουνές

Κόκκινη Κάρτα: 80ο λεπτό Φέλτμαν

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ρίτερ, Χέβεντες, Νάστασιτς, Κολάσινατς, Μπενταλέμπ, Σταμπουλί (54′ Χούντελααρ), Γκορέτσκα (84′ Γκάις), Καλιτζούρι, Μαξ Μάιερ, Μπούργκσταλερ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντάβινσον Σάντσες, Ντε Λιχτ, Φίρχεφερ, Σένε (74′ Φαν ντε Μπικ), Ζιγές, Κλάασεν, Κλάιφερτ (61′ Ντόλμπεργκ), Γιουνές, Μπερτράν Τραορέ (82′ Τέτε).

Μπεσίκτας-Λυών 2-1 (πέναλντι 6-7)

Τα γκολ: 27ο λεπτό και 58ολεπτό Ταλίσκα-34ο λεπτό Λακαζέτ

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Φάμπρι, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Μίτροβιτς, Τόσιτς, Αντριάνο (77′ Μπεκ), Χάτσινσον, Ογκουζχάν Εζιακούπ, Ταλίσκα, Κουαρέσμα, Μπάμπελ, Τζενκ Τοσούν.
ΛΥΩΝ: Άντονι Λόπες, Ζαλέ, Εν’Κουλού, Ντιακαμπί, Μορέλ, Τουσάρ, Γκοναλόν, Τολισό, Κορνέ (77′ Φεκίρ), Βαλμπουενά, Λακαζέτ.

Γκενκ-Θέλτα 1-1

Τα γκολ: 67ο λεπτό Τροσάρ-63ο λεπτό Σίστο

ΓΚΕΝΚ: Ράιαν, Καστάν, Μπράμπετς (81′ Ντέβαστ), Κόλεϊ, Ούρονεν, Μαλινόβσκι (72′ Μπούτιους), Μπέργκε, Ποθουέλο, Τροσάρ, Μπούφελ (72′ Σχάιβερς), Σαμάτα.

ΘΕΛΤΑ: Σέρχιο Άλβαρεθ, Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Φοντάς, Χόνι Κάστρο, Ραντόγια, Βας (80′ Χοθαμπέντ), Πάμπλο Ερνάντες, Ιάγο Άσπας, Σίστο, Γκουιντέτι (42′ Μποβού) (91′ Ρονκάγλια).