Aigaio365 > SPORTS > Στην Πόλη ξανά ο Ολυμπιακός (Bίντεο)

Στην Πόλη ξανά ο Ολυμπιακός (Bίντεο)

Στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας, που θα γίνει στην Κωνσταντινούπολη (19-21/05) προκρίθηκε, ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, νίκησε την Αναντολού Εφές με 87-78, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο με 3-2 νίκες. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που μέτρησε 22 πόντους εκ των οποίων οι 13 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ καθοριστική παρουσία στο τέταρτο δεκάλεπτο, είχε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Ο έμπειρος φόργουορντ, ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών στο 37ο λεπτό για το 78-72, ενώ δύο λεπτά μετά έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, διαμορφώνοντας με σουτ τριών πόντων, το 83-74. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» θα ξαναβρεθούνε στην Κωνσταντινούπολη, όπου την σεζόν 2011-12 είχαν κατακτήσει την Ευρωλίγκα.

Αντίπαλός του θα είναι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την οποία είχε καταφέρει να αποκλείσει τόσο την σεζόν 2012-13 στο Φάιναλ Φορ του Λονδίνου όσο και το 2014-15 στην αντίστοιχη διοργάνωση της Μαδρίτης. Αναλυτικά τα ζευγάρια του Φάιναλ Φορ έχουν ως εξής: Φενέρμπαχτσε-Ρεάλ Μαδρίτης και Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58, 87-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9 (11ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (4/6διπ. 2/7τρ. 8/11βολ.), Ουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 4

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 10 (2τρ. 10ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέιντζερ 10, Ερτέλ 10 (6ασ.), Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κιρκ 4 (7ριμπ.).