Aigaio365 > SPORTS > Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός-Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός-Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

To 7o συνεχόμενο και συνολικά το 44o πρωτάθλημα της ιστορίας του, κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 5-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», εξασφαλίζοντας και μαθηματικά στον αγωνιστικό χώρο, το τρόπαιο της φετινής σεζόν.

Στα πλέι οφ, θα αγωνίζεται η ΑΕΚ. Ο «δικέφαλος» νίκησε στην Λιβαδειά τον Λεβαδειακό με 2-0, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση, ενώ από την άλλη οι Βοιωτοί αποχαιρέτησαν την μεγάλη κατηγορία.

Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο Παναθηναϊκός μετά την νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου. Οι «πράσινοι» ωστόσο, είδαν τον Κάρλος Ζέκα να αποχωρεί τραυματίας από το ματς, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Κρήτη με 3-1 τον Πλατανιά.

Η Κέρκυρα επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου, με τον Παναγιώτη Κόρμπο των φιλοξενούμενων, να τραυματίζεται στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι πρώτες εκτιμήσεις, κάνουν λόγο για ρήξη χιαστών, πράγμα που σημαίνει ότι ο έμπειρος αθλητής, θα μείνει τουλάχιστον 6 μήνες εκτός δράσης.

Την παραμονή του στην Σούπερ Λίγκα εξασφάλισε σε αγωνιστικό επίπεδο ο Ηρακλής, που κέρδισε 2-1 τον Παναιτωλικό. Σε περίπτωση όμως που δεν καταφέρει να εξασφαλίσει άδεια για το πρωτάθλημα της νέας σέζον, τότε θα υποβιβαστεί στην Football League.

Στα «μεγάλα σαλόνια» θα αγωνίζεται και την νέα σεζόν η Λάρισα, που νίκησε με 1-0 την Ξάνθη. Αυτό ήταν και το τελευταίο ματς του Ραζβάν Λουτσέσκου στο πάγκο της ακριτικής ομάδας, καθώς όπως δήλωσε στην συνέντευξη Τύπου, έχει συμφωνήσει με άλλη ομάδα.

Μετά το τέλος του υπήρξε ένταση ανάμεσα στον μεγαλομέτοχο της Λάρισας, Αλέξη Κούγια και τους οπαδούς των «βυσσινί». Μάλιστα, στην συνέντευξη Τύπου, ο γνωστός ποινικολόγος είχε επεισόδιο με δημοσιογράφο, τον οποίο φέρεται να έπιασε από τον λαιμό.

Ο ιδιοκτήτης της Λάρισας, τοποθετήθηκε με δήλωσή του για τα επεισόδια. Αναλυτικά σ’ αυτήν αναφέρει: «Πληροφορήθηκα ότι διεδώθησαν δύο ψευδείς ειδήσεις:
Η πρώτη ότι έδειρα έναν περιθωριακό γυμναστή-δημοσιογράφο, ο οποίος εργάζεται δωρεάν σε έναν περιθωριακό σταθμό που δεν έχει πρόγραμμα και ο οποίος σταθμός έχει μόνο μια εκπομπή με αυτόν τον περιθωριακό γυμναστή-δημοσιογράφο, ο οποίος επειδή δεν πήραμε στην Κ20 της ΑΕΛ τον γιο του, σε καθημερινό επίπεδο με συκοφαντεί και με δυσφημεί.
Η αλήθεια είναι ότι εκτός ενός λεκτικού επεισοδίου, το οποίο προκάλεσε ο ίδιος και υπάρχουν γι αυτό τουλάχιστον δέκα μάρτυρες, τίποτα άλλο δε συνέβη.

Η δεύτερη ψευδής είδηση είναι ότι υπάρχει εμφύλιος στην ΑΕΛ και ότι δήθεν μετά τη λήξη του αγώνα με περίμεναν οπαδοί της ΑΕΛ και μου ζητούσαν να πουλήσω τις μετοχές μου.

Αυτό είναι ψέμα και το μόνο που συνέβη είναι ότι δέκα στην κυριολεξία άτομα, τα οποία εμφανίστηκαν μόνο στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και στο σημερινό παιχνίδι, επενδύοντας στην αποτυχία και τον υποβιβασμό της ΑΕΛ, με περίμεναν στον αυτοκίνητο μου, αφού περίμεναν προηγουμένως να φύγουν οι χιλιάδες οπαδοί της ΑΕΛ από το γήπεδο και μου ζητούσαν να συζητήσουμε για το μέλλον της ΑΕΛ και να μη φύγω και όταν τους αγνόησα ακούμπησαν μόνο το αυτοκίνητο μου και δεν υπήρξε κανένα άλλο επεισόδιο.

Τα ίδια πρόσωπα προσπάθησαν κατά τη διάρκεια του αγώνα να σηκώσουν ένα πανό με το σύνθημα «πούλα και φύγε» και όταν ο κόσμος τους αποδοκίμασε το κατέβασαν.

Αύριο το πρωί στο επίσημο site της ΑΕΛ θα είναι η φωτογραφία που απεικονίζονται τα συγκεκριμένα πρόσωπα και είναι μόνο δέκα.

Δεν θέλω να δηλώσω τίποτα άλλο σήμερα, παρά μόνο να ευχαριστήσω τους εφτά χιλιάδες οπαδούς της ΑΕΛ που ήρθαν σήμερα στο γήπεδο με τα παιδιά τους και στήριξαν τους υπέροχους ποδοσφαιριστές και προπονητές μας και στεναχώρησαν αυτούς τους λίγους, οι οποίοι πίστευαν ότι η ΑΕΛ σήμερα θα χάσει και θα υποβιβαστεί στη Football League, για να ξαναβρούν αυτοί οι δέκα λόγω υπάρξεως, όπως είχαν στο παρελθόν και εξαιτίας τους μαζί με τα σφάλματα των παλαιών ιδιοκτητών η ΑΕΛ κατεστράφη».

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής, έχουν ως εξής:

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 5-0

Τα γκολ: 21ο λεπτό Μάριν, 24o λεπτό Ντα Κόστα, 29ο και 71ο λεπτό Ντε Λα Μπέγια, 82ο λεπτό Ντομίνγκες (πέναλντι)

Κίτρινες: 32ο λεπτό Μπέριος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα (λ.τ. 64′ Καμπιάσο), Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μαρτίνς, Μαρίν (46′ Ελιουνούσι), Φορτούνης (46′ Ντομίνγκες), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης):
Πασχαλάκης, Κούτρης, Μπέριος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης (68ολεπτό Ναδάλες), Γαρουφαλιάς, Κοροβέσης, Νικολιάς (89ο λεπτό Καρανίκας), Βιντάλ (46λεπτό Μαμπουλού), Γιάκος.

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-2

Τα γκολ: 87o λεπτό Αραούχο, 95ο λεπτό Μουλόπουλος (αυτογκόλ)

Κίτρινες κάρτες: Σίλβα και Μεντί στο 82ο λεπτό

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Φαράντος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Ουόν, Μεντί, Νιασέ, Καραχάλιος, Καραμπουέ, Σουμπίνιο, Λάτσι (69ο λεπτό Μαχαίρας), Σίλβα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Βινίσιους, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Βάργκας, Μπακασέτας(61ο λεπτό Χριστοδουλόπουλος), Αραβίδης (75ο λεπτό Αραούχο), Πέκχαρτ (67ο λεπτό Αλμέιδα)

Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-0

Το γκολ: 86ο λεπτό Μόλινς

Κίτρινες κάρτες: 63ο λεπτό Χουλτ,90ο λεπτό Λουντ, 90ο λεπτό Εμποκού-36ο λεπτό Φυτανίδης

Κόκκινες κάρτες: 90’+1’ Φυτανίδης (Δεύτερη κίτρινη)

Δοκάρια: 80o λεπτό Χατζηγιοβάνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Ευαγγέλου (76ο λεπτό Λουντ), Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Μπουμάλ (55ο λεπτό Μολίνς), Εμποκού, Κλωναρίδης (72ο λεπτό Χατζηγιοβάνης), Μπεργκ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο):
Θεοδωράκης, Κυριακίδης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μανιάτης (74ο λεπτό Νάτσος), Μπάγκα, Ούμπιντες, Τόνσο (66ο λεπτό Λημνιός), Ντιγκινί (84ο λεπτό Πλατέλλας), Ντάουντα

Πλατανιάς-ΠΑΟΚ 1-3

Τα γκολ: 78ο λεπτό Μενδρινός-4ο λεπτό Ουάρντα, 8ο λεπτό Κάμπος, 63ο λεπτό Σάχοβ

Κίτρινες κάρτες: 80ο λεπτό Αποστολόπουλος- 36ο λεπτό Κίτσιου, 71ο λεπτό Σάκχοφ, 90+1 Βαρέλα

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Κάργας, Στάθης (77ο λεπτό Αποστολόπουλος), Μουνάφο, Μαραγκός (21ο λεπτό λ.τ. Μενδρινός), Γιορέντε (81ο λεπτό Παπανικολάου), Ντεβέσα, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κίτσιου, Τσίμιροτ, Σάκχοφ (71ο λεπτό Κάτσε), Μπίσεσβαρ (57ο λεπτό Μαλεζάς), Ουάρντα, Κάμπος, Αθανασιάδης (66ο λεπτό Πρίγιοβιτς)

Ηρακλής-Παναιτωλικός 2-1

Τα γκολ: 53ο λεπτό Περόνε, 85ο λεπτό Μπαστάκος-31ο λεπτό Ρόσα

Κίτρινες κάρτες: Στάμου, Μπαστακός-20ο λεπτό Ρότσα, 22ο λεπτό Μύγας, 44ο λεπτό Χαντάκιας

Κόκκινη κάρτα: Χουάντερσον 90+4 (δεύτερη κίτρινη)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Αργυρόπουλος (46ο λεπτό Γροντής), Στάμου, Τζανετόπουλος, Ιντζόγλου, Αγγελόπουλος (46ο λεπτό Μπαστακός), Λεοζίνιο, Κούρος (73ο λεπτό Πασάς), Μοντέιρο, Περόνε

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Παπάζογλου, Κούσας, Μύγας (75ο λεπτό Χαντάκιας), Ρότσα (59ο λεπτό Τσοκάνης), Μπράβο, Λόπες, Ρόσα, Κλέσιο, Ρέι, Μουνιός (65ο λεπτό Κουτρουμάνος)

Λάρισα-Ξάνθη 1-0

Το γκολ: 24ο λεπτό Αναστασόπουλος

Κίτρινες κάρτες: 54ο λεπτό Ναβάρο, 82o λεπτό Μονιάκης- 5ο λεπτό Γουάλας, 76ο λεπτό Λισγάρας, 90+7 Μπαξεβανίδης

ΛΑΡΙΣΑ (Αντρέ Πάους): Θεοδωρόπουλος, Ναβάρο, Φάρκας, Γκόλιας, Αναστασόπουλος, Ναζλίδης, Βαρέλα (63ο λεπτό Μονιάκης), Αβραάμ, Αγκάνοβιτς (89ο λεπτό Μασούρας), Φατιόν, Ντέλετιτς (90+4′ Λαμπρόπουλος)

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης (69ο λεπτό Φλίσκας), Γουάλας, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Πιτσέλι (25′ Σολτάνι), Βασιλακάκης (69ο λεπτό Τριάδης), Λάζιτς, Γιουνές

Βέροια-Αστέρας Τρίπολης 4-3

Τα γκολ: 10ο και 20ο λεπτό Λινάρδος, 13ο λεπτό Καπετάνος, 37ο λεπτό Σαρπόνγκ-4ο λεπτό Μανιάς, 8ο λεπτό Μανιάς, 55ο λεπτό

Κίτρινες κάρτες: 47ο λεπτό Μίλιεβιτς, 66ο λεπτό Μπαλάφας-72ο λεπτό Στανισάβλιεβιτς, 77ο λεπτό Τριανταφυλλόπουλος

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας, Αντονιάν, Τόμας (61ο λεπτό Σουλέ), Καλί, Ασίγκμπα, Λινάρδος (90+1′ Κωνσταντινίδης), Μίλιεβιτς (80ο λεπτό Παπαδόπουλος), Καπετάνος, Σαρπόνγκ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Σελίν, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Τσουκαλάς (85ο λεπτό Τσιλιανίδης), Ιγκλέσιας, Μάσα, Φαρίνια (61ο λεπτό Στανισάβλιεβιτς), Ιωαννίδης (46ο λεπτό Γκοντό), Μανιάς

Κέρκυρα-Πανιώνιος 1-0

Το γκολ: 26ο λεπτό Επστάιν

Κίτρινες Κάρτες: 22ο λεπτό Ιωάννου, 31ο λεπτό Τουράμ, 51ο λεπτό Γκομές, 59ο λεπτό Σιόντης, Σπίνουλας, 88ο λεπτό Βενέτης, 90ο λεπτό Ντιόγκο, 90+3 Νίκιτς-37ο λεπτό Σαββίδης, 87ο λεπτό Γκιοατά, 87ο λεπτό Γιαννιώτης, 90+6 Βλάχος

Κόκκινες Κάρτες: 90’+6’ Γκόμες (Δεύτερη κίτρινη), 90’+6’ Νίκιτς (Δεύτερη κίτρινη)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Κώστας Χριστοφοράκης): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Ιωάννου, Βενέτης, Ζ. Ντιόγκο, Σιόντης, Επστάιν (90’+1′ Γεωργακόπουλος), Ανδρεόπουλος (78ο λεπτό Νίκιτς), Κ. Ντιόγκο (72ο λεπτό Ζορμπάς), Σπίνουλας Τουράμ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Μουκτάρης, Κόρμπος, Μασούρας (75ο λεπτό Μαχμούτοβιτς), Βλάχος, Μπεν, Σαββίδης, Γκιοατά, Ταπόκο (57ο λεπτό Καθάριος), Γεσίλ (57ο λεπτό Λάμπρου)