Aigaio365 > SPORTS > Έγραψαν ιστορία τα κορίτσια του Ολυμπιακού!

Έγραψαν ιστορία τα κορίτσια του Ολυμπιακού!

Με φανταστική ανατροπή από 2-0 σετ, τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επιβλήθηκαν στο τάι μπρέικ της πανίσχυρης Μπούρσα, στον πρώτο τελικό του Challenge Cup!

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρώτου τους ευρωπαϊκού τίτλου και θα ταξιδέψουν στην Τουρκία για τον επαναληπτικό (Μ. Σάββατο – 16:00) για να πραγματοποιήσουν το όνειρο… Τους αρκεί νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πανηγυρίσουν τον τίτλο, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 σετ όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ.

Η Μπρούσα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 18-25. Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο σετ (25-15).

Μόλις ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κατάφερε να δείξει τη δύναμή του. Οι ερυθρόλευκες άρχισαν να ρισκάρουν περισσότερο και διατήρησαν προβάδισμα τριών πόντων από την αρχή του σετ. Με πρωταγωνίστρια τη Λαζάρεβιτς ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 (25-20).

Στο τέταρτο σετ οι Τουρκάλες διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 18-19, όμως λύγισαν από ένα εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού (8-0) με την Μαλασάι στο σερβίς, που έκανε το 25-19 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, τα κορίτσια του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν το πρώτο βήμα του τίτλου. Μαλασάι και Χίπε ήταν αυτές που κράτησαν τη διαφορά, που έφτασε μέχρι και στο +7 (14-7), με το ματς να τελειώνει με 15-10.