Aigaio365 > SPORTS > Οι Κενυάτες θριάμβευσαν στον κλασσικό Μαραθώνιο – Πρώτος Έλληνας ο Γκελαούζος

Οι Κενυάτες θριάμβευσαν στον κλασσικό Μαραθώνιο – Πρώτος Έλληνας ο Γκελαούζος

Η εκκίνηση για τους δρομείς του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας δόθηκε στις 9 στην Ιστορική Αφετηρία Μαραθωνίου Δρόμου, στο Μαραθώνα. Τρεις Κενυάτες βρέθηκαν στις τρεις πρώτες θέσεις. Πρώτος τερμάτισε ο Samuel Kalalei. Στην δεύτερη θέση ο Lucas Rotich και τρίτος ο Marc Kiptoi. Πρώτος Ελληνας ο Κώστας Γκελαούζος.

Την εκκίνηση του αγώνα δρόμου των 10 χιλιομέτρων έδωσε ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης στις 08:45, από τη Λεωφόρο Αμαλίας, στο ύψος του Μεγάρου Μποδοσάκη. Πρώτος τερμάτισε ο Χρήστος Καλλίας με χρόνο 30.50 και ρεκόρ αγώνα!Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη, με χρόνο 35.18.

Νωρίτερα, δόθηκε η εκκίνηση του δρόμου των 5 χιλιομέτρων όπου συμμετείχε και ο επικεφαλής του Ποταμιού, Σταύρος Θεοδωράκης. Ο Γιώργος – Μιχάλης Τάσσης ήταν ο αθλητής που κατάφερε να φτάσει πρώτος στον τερματισμό. Ο Μάρκος Γκούρλιας ήταν εκείνος που ακολούθησε με 15.19 και ο Γιώργος Μίνος τερμάτισε τρίτος με 15.24. Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Ρόουζ Τσελίμο με 16.40. Δεύτερη η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου με 17.24, ενώ η Ανθή Κυριακοπούλου ήρθε τρίτη με 17.41.

«Ο Μαραθώνιος ανήκει σε όλο τον κόσμο. Είναι μία έννοια πανανθρώπινη. Ενώνει ανθρώπους από όλες τις γωνίες του κόσμου με την ιστορική μνήμη και τελικά με την ταυτότητα του ίδιου του Μαραθώνιου της Αθήνας, του Αυθεντικού Μαραθώνιου» δήλωσε ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης.

Η εκκίνηση του Αγώνα Δρόμου Παιδιών ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ δόθηκε στις 10.25 στη Λεωφόρο Βασ. Σοφίας στο ύψος της Βουλής και του Αγώνα Δρόμου 3χλμ ERGO από τις 10.35 στη Λεωφόρο Βασ. Σοφίας στο ύψος του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου.