Aigaio365 > ΚΥΚΛΑΔΕΣ > ΝΑΞΟΣ > Κύπελλο βόλεϊ γυναικών: Στο Final 4 ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Πανναξιακός και ΑΟ Θήρας

Κύπελλο βόλεϊ γυναικών: Στο Final 4 ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Πανναξιακός και ΑΟ Θήρας

Τις τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών μάθαμε το βράδυ της Τετάρτης (13/3). ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Πανναξιακός και ΑΟ Θήρας απέκλεισαν τους Παναθηναϊκό, Θέτις, Άρη και ΠΑΟΚ αντίστοιχα και θα βρεθούν στις Σέρρες το διήμερο 6-7/4.

Επιστροφή σε final-4 Κυπέλλου μετά το 2016 (Χίος) για την ΑΕΚ. Η Ένωση σε αγώνα θρίλερ διάρκειας 149 λεπτών επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού. Με τοπ σκόρερ τις Χρήστου (25π.), Τοτσίδου (21π.) και Γιοβάνη (22π.) πήρε τη νίκη-πρόκριση τέσσερις μέρες μετά την ήττα της στο πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο από το «τριφύλλι».

Ο αγώνας ήταν πολύ διαφορετικός από αυτόν του Σαββάτου και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Αποστολογιωργάκη, ο οποίος θα βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε φάιναλ φορ (πέρσι ήταν με τον Ηλυσιακό στη Σαντορίνη) προηγήθηκε 2-0 σετ και έδειχνε έτοιμη να φθάσει σε νίκη χωρίς απώλεια σετ. Ο Παναθηναϊκός όμως ανέβασε την απόδοσή του ισοφάρισε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν σε μια φάση στο 5ο σετ. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλες τις στατιστικές υπηρεσίες (10-10 άσσοι, 35%-36% επίθεση, 33%-31% υποδοχή, 12-15 μπλοκ, 29-28 λάθη) οι δύο ομάδες είχαν πολύ κοντινά νούμερα, δείγμα της ισορροπίας που είχε το ματς.

Προβάδισμα με 2-0 για την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-18 στο πρώτο σετ, όμως με την Σία Τοτσίδου να ανεβάζει την απόδοσή της, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 19-18. Οι «πράσινες» αντέδρασαν με επίθεση της Μαρίας Λαμπρινίδου και δύο μπλοκ και είχαν τέσσερα σετ μπολ για να πάρουν το πρώτο σετ (22-24, 23-25, 24-25, 25-26), αφήνοντάς τα ανεκμετάλλευτηκα. Η Ένωση με μπλοκ έκανε τ ο 28-27 και στην επόμενη φάση η Σία Τοτσίδου σταμάτησε την Σοφία Κοσμά για το 29-27. Στο δεύτερο σετ, το αρχικό 2-5 του Παναθηναϊκού έγινε γρήγορα 10-5 για την ΑΕΚ με την Εύη Χρήστου να δυσκολεύει την υποδοχή των «πρασίνων» από τη γραμμή των εννέα μέτρων. Οι γηπεδούχες βρέθηκαν να προηγούνται με 18-11, όμως οι φιλοξενούμενες σιγά σιγά ψαλίδιζαν την διαφορά, μέχρι την ισοφάριση σε 22-22 με επίθεση της Μαρίας Οικονομίδου. Η Εύη Χρήστου έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ΑΕΚ (24-22), με την Μάρβη Γιοβάνη να σταματά πάνω στο φιλέ την Αποστολία Νούσια για το 25-22 και το 2-0 σετ.

Ισοφάριση σε 2-2 για τον Παναθηναϊκό

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με διπλή μπαλιά της Εύης Χρήστου ο Παναθηναϊκός έκανε το 20-22, η ΑΕΚ μείωσε σε 21-22 όμως με δύο επιθέσεις των Σοφία Κοσμά, Μαρία Οικονομίδου και ένα μπλοκ της Λαμπρινίδου, η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη μείωσε σε 2-1 σετ με 21-25. Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με +6 (4-10, 10-16) όμως η ΑΕΚ μάζεψε την διαφορά γρήγορα για το 20-20. Με δύο πόντους της Μαρίας Λαμπρινίδου έγινε το 20-22, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και πάλι. Η Έλενα Κουντουρά με λάθος διαμορφώνει το 23-23 και η Εύη Χρήστου δίνει το πρώτο ματς μπολ στην ομάδα της (24-23). Η ίδια είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στην κόντρα επίθεση όμως δέχθηκε μπλοκ για το 24-24, ενώ το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε για το 24-25. Το σετ τελείωσε με επίθεση της Μαρίας Οικονομίδου για το 24-26.

Υπέρβαση και πρόκριση για την ΑΕΚ

Το πέμπτο σετ ήταν δραματικό. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα με 3-0 και 12-9 και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με διπλό σετ ματς μπολ στο 14-12. Με παράβαση πάνω στο φιλέ της Καββαδία ο Παναθηναϊκός έσβησε το διπλό πλεονέκτημα της Ένωσης και οι δύο ομάδες έφθασαν μαζί και στο 16-16 με την Οικονομίδου να ισοφαρίζει. Η Τοτσίδου έδωσε προβάδισμα για το 17-16, η ίδια σέρβιρε, η Κοσμά στην υποδοχή δυσκόλεψε την Κουντουρά η οποία στην προσπάθειά της να φθάσει πάνω από το φιλέ τη μπάλα υπέστη σε παράβαση (υπέρβαση) με το σετ να ολοκληρώνεται με 18-16 υπέρ της ΑΕΚ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 11ο συνεχόμενο final-4 της ιστορίας του προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, μετά την επικράτησή του στο «Μελίνα Μερκούρη» επί της Θέτιδας Βούλας με 3-0 σετ. Η ομάδα του Πειραιά στις Σέρρες (6-7/4) θα διεκδικήσει το 9ο σερί τίτλο του στο θεσμό.

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν πραγματοποίησε καμία αλλαγή στην αναμέτρηση, με την Ελίζαμπεθ Χουντ να σταματά στους 17 πόντους και την Κωνσταντίνα Βλαχάκη να την ακολουθεί με 15. Η Θέτιδα προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι στο τρίτο σετ όταν προηγήθηκε με 9-12, όμως γρήγορα οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν το σκορ και έφθασαν στο 25-19 και το 3-0 σετ. Η ομάδα της Βούλας πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, εκεί όπου θέλει να διατηρήσει την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Volleyleague.

Στο δεύτερο final-4 της ιστορίας του και μάλιστα συνεχόμενο προκρίθηκε ο ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Σαντορίνης νίκησε στο κλειστό της Μίκρας με 3-1 σετ τον πρωτοπόρο της Pre League.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε τη προσπάθειά του απέναντι στον ΑΟ Θήρας, καταφέρνοντας να πάρει το τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα και δεύτερη συνολικά στη σεζόν. Η ομάδα του Δημήτρη Σολκίδη στρέφει το ενδιαφέρον της στο πρωτάθλημα, εκεί όπου θέλει την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στη Volleyleague για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Τοπ σκόρερ του ΑΟ Θήρας ήταν η Εύα ΜΕρτέκη με 20 πόντους, με την Άννα Καλαντάτζε να καλύπτει το κενό της απούσιας Μελίνας Εμμανουηλίδου με 10 πόντους και 80% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/10 τελειωμένες). Από πλευράς ΠΑΟΚ, Εύα Χαντάβα σταμάτησε στους 24 πόντους και η Ελένη Κιόση στους 16.

Ο Πανναξιακός επικράτησε για δεύτερη φορά σε λίγες ημέρες με 3-0 σετ του Άρη και προκρίθηκε στο 3ο συνεχόμενο final-4 κυπέλλου Ελλάδας γυναικών και 5ο στην ιστορία του.

Η ομάδα της Νάξου επανέλαβε την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε στη Θεσσαλονίκη και με τις Ριντ (13π.), Μπράιαν (13π.) και Χατζηευστρατιάδου (11π.) να είναι ασταμάτητες στην επίθεση, έφθασε στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης αν και έμεινε χαμηλά στα λάθη (17) δεν βρέθηκε σε καλή μέρα στην επίθεση με μόλις 29% αποτελεσματικότητα (25/86 τελειωμένες) και ο Πανναξιακός τον τιμώρησε πάνω στο φιλέ με 11 στοπ.

Η σεζόν για τον Άρη συνεχίζεται με τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, όπου θα προσπαθήσει να ανέβει στη τέταρτη θέση της βαθμολογία και να συμμετάσχει στα πλέι οφ.

Η κλήρωση του final-4 θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 14 Μαρτίου και ώρα 12.00 το μεσημέρι στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.