Aigaio365 > SPORTS > Θετικός ο απολογισμός για την Πάρο στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων

Θετικός ο απολογισμός για την Πάρο στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων

Με διακρίσεις επέστρεψε από την Μύκονο και το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων, η Πάρος.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου του συλλόγου αναφέρει:

«Πρώτη τερμάτισε η ομάδα της σκυταλοδρομίας μας στα 4×100 μ. Κορασίδων, στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων, με τις Καλακώνα Βασιλική, Ζαχαρούλα Τσαντουλή, Στέλλα Μπαρμπαρή και Τζίνι Σερένα !!!

Τρεις από τις τέσσερις αθλήτριες μας ανήκουν στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία και στόχος είναι με την προσθήκη μίας ΠΚ Β’, να κατεβάσουμε σκυταλοδρομία 4×80 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠ- ΠΚ Α’.

Στο άλμα εις ύψος, ο Θέμης Νασκιντασβίλι κατέκτησε την 2η θέση στο ύψος (ανήκει στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία) και πετυχαίνοντας νέο ατομικό ρεκόρ 1.64 έπιασε το όριο συμμετοχής για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’!!!!!

Στα 400 μ. δεύτερος τερμάτισε ο Ιάκωβος Καντιώτης!

Στα 800 μ. δεύτερη τερμάτισε η Δήμητρα Βιδάλη, τρίτη η Στέλλα Μπαρμπαρή και έκτη η Μαρία Λουκή!

Στα 1500 μ πρώτη η Βιδάλη Δήμητρα και τρίτη η Μαρία Λουκή.

Στον ακοντισμό τρίτη θέση κατέλαβε η Σερένα Τζίνι.

Στο άλμα εις μήκος Παίδων 4ος ήταν ο Ιάκωβος Καντιώτης και 9ος ο Θέμης Νασκιντασβίλι.

Στην σφαιροβολία η Ουρανία Βλάκα με ατομικό ρεκόρ κατέκτησε την 4η θέση.

Στο άλμα εις μήκος η Ζαχαρούλα Τσαντουλή ήταν 6η με ατομικό ρεκόρ και η Ουρανία Βλάκα 9η (και οι δύο αθλήτριες ανήκουν στην μικρότερη κατηγορία).

Η Βασιλική Καλακώνα καταφέρνοντας να ξεπεράσει μια άτυχη στιγμή στην εκκίνηση της κούρσας των 200 μέτρων, που της στέρησε το βάθρο και το ατομικό ρεκόρ συνέχισε τον αγώνα της και κατάφερε να πιάσει το όριο βαθμολόγησης !!!

Η ομάδα μας συμμετείχε με 9 αθλητές/τριες, εκ των οποίων οι πέντε ανήκουν στην μικρότερη κατηγορία ΠΠ-ΠΚ Α’.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας καθώς και σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες όλων των συλλόγων των Κυκλάδων, που παρόλο τις δύσκολες καιρικές συνθήκες της πρώτης ημέρας διεξαγωγής των αγώνων κατάφεραν να μας χαρίσουν μοναδικές στιγμές με εξαιρετικές επιδόσεις!

Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμο Μυκόνου και τον Α.Ο. Μυκόνου για την άψογη φιλοξενία εντός και εκτός σταδίου!

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας καθώς σε δύο εβδομάδες θα ανταμώσουμε ξανά στην Νάξο για τους Διασυλλογικούς Αγώνες Παμπαίδων Παγκορασίδων Α’.

Παράλειψή μας θα ήταν να μην αναφερθούμε ξανά στο σεμινάριο που διοργάνωσε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων για τους προπονητές του στίβου το πρωί της πρώτης ημέρας των αγώνων!

Ευχαριστούμε την ΕΑΣ για άλλη μια φορά, που δίνει την ευκαιρία επιμόρφωσης στους προπονητές των Κυκλάδων, καθώς η προπονητική και η επιστήμη του αθλητισμού απαιτεί διαρκή επιμόρφωση!

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κέλλη, καθηγητή προπονητικής του ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ και τον κ. Μούγιο καθηγητή αθλητικής βιοχημείας του ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ για τις εισηγήσεις τους και που βρέθηκαν κοντά μας στις Κυκλάδες!».